2 Μαρτίου 2011

Στον τελικό ο Ολυμπιακός !

Μάθημα αγγλικών: Are you ...Ρέντη;Παρουσία μαθητών,ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 σετ τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Ρέντη και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας βόλεϊ ανδρών!

Από την αρχή το παιχνίδι έδειχνε ότι θα είναι ντέρμπι με τα όλα του! Το 1ο σετ πήρε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας 25-20. Ο Ολυμπιακός απάντησε με 25-21 στο 2ο και 25-22 στο 3ο, για να πάρει προβάδισμα με 2-1! Το 4ο σετ ήταν πράσταση για ένα ρόλο, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί εύκολα 25-17 και να στέλνει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.
Εκεί παίχτηκε θρίλερ.

Ο Παναθηναϊκός αν και πήρε διαφοράσ θεωρητικής "ασφαλείας" 10-6, είδε τον Ολυμπιακό να απαντά με ένα επιμέρους σκορ 5-1, να ισοφαρίζει σε 11-11 και στη συνέχεια να παίρνει το προβάδισμα 12-11, με διπλό μπλοκ στον Λάππα. Το «τριφύλλι» ισοφάρισε ύστερα από το χαμένο σερβίς του Ντεσπέιν. Το καρφί του Τζούριτς έδωσε πάλι πόντο στον Ολυμπιακό (13-12), αλλά η γκίνια με τα χαμένα σερβίς χτύπησε ξανά με το σερβίς άουτ του Χαριτωνίδη (13-13).

Ο Τζούριτς ξανά με καρφί έγραψε το 14-13, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δεν εκμεταλλεύτηκαν το σετ μπολ και οι «πράσινοι» έφεραν το ματς εκ νέου στα ίσια! (14-14)
Τελικά το ματς, μετά από συνολικά τέσσερα χαμένα ματς μπολ, καθάρισε για τον Ολυμπιακό ο Ντεσπέιν, όταν το παιχνίδι ήταν στο 18-17. Ο Κουβανός, με τον άσσο του, έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του Πειραιά γράφοντας το τελικό 19-17.
Τα σετ: 20-25, 25-21, 25-22, 17-25, 19-17.

Ο τελικός, στον οποίος ο Ολυμπιακός θα διεκδικήσει το 12ο Κύπελλο στην ιστορία του, θα διεξαχθεί το Σάββατο 19 Μαρτίου στην Ορεστιάδα. Τον αντίπαλό του θα τον μάθει από τον 2ο ημιτελικό που θα διεξαχθεί την Πέμπτη 3 Μαρτίου (18:00, ΕΤ1) στο κλειστό της Πυλαίας, ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Ηρακλή.