27 Φεβρουαρίου 2011

Το ...θηρίο ξύπνησε !

Νίκη που την ξαναβάζει δυνατά στη διεκδίκηση της έκτης θέσης πήρε η Σταντάρ Λιέγης που επικράτησε με σκορ 3-0 της Μαλίν, σε εξ αναβολής αγώνα για την 22η αγωνιστική του Βελγικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και πήραν το προβάδισμα μόλις στο 4ο λεπτό με τον Βίτσελ. Ένα εκρηκτικό τρίλεπτο λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος έφερε δύο ακόμη γκολ για τους γηπεδούχους και ουσιαστικά έβαλε τέλος στις ελπίδες της Μαλίν για να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα.

Στο 37΄ ο Λέϊ και στο 40ο λεπτό ο Βίτσελ που σκόραρε για δεύτερη φορά διαμόρφωσαν το τελικό 3-0.
Σημαντικό ρόλο σε αυτό το αποτέλεσμα έπαιξε και η κόπωση των φιλοξενούμενων από τα συνεχή παιχνίδια μιας και για τη Μαλίν αυτό ήταν το ενδέκατο ματς σε 38 ημέρες.

Μετά από αυτή τη νίκη η Σταντάρ Λιέγης μείωσε τη διαφορά της από την έκτη θέση στον ένα βαθμό και ελπίζει ότι θα μπορέσει να μπει στο πρώτο γκρουπ των play-off.