27 Φεβρουαρίου 2011

Χωρίς νικητή το ντέρμπι

Ισοπαλία και χαράΙσόπαλο 0-0 έληξε το μεγάλο ντέρμπι της Ολλανδίας, μεταξύ Αιντχόβεν και Άγιαξ στην έδρα της πρώτης, για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο βαθμός συμφέρει τους γηπεδούχους, οι οποίοι αφενός παρέμειναν πέντε βαθμούς πάνω από τον «Αίαντα», αφετέρου, αύξησαν τη διαφορά τους στους τρεις από την δεύτερη Τβέντε, αφού οι περσινοί πρωταθλητές ηττήθηκαν με 2-1 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων στην έδρα της Αλκμααρ.

Στο παγωμένο Philips Stadion το γκολ δεν ήρθε ποτέ, αλλά οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν να πτοούνται ιδιαίτερα. Ο Άγιαξ προσπάθησε να πετύχει κάποιο γκολ, μάταια όμως αφού η οπισθοφυλακή της Αιντχόβεν άντεξε.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, ήρθαν και τα ευχάριστα μαντάτα από το Άλκμααρ. Οι γηπεδούχοι με γκολ στο τέλος του παιχνιδιού «σκότωσαν» την Τβέντε που ήλπιζε σε στραβοπάτημα της Αιντχόβεν. Δεν υπολόγισε όμως στο δικό της στραπάτσο, μένοντας τρεις βαθμούς πίσω από την Αιντχόβεν ενώ την πλησίασε και στους δύο ο «Αίαντας».

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Φέγενορντ έκανε μεγάλο βήμα σωτηρίας αφού κέρδισε με 5-1 την Γκρόνιγκεν, με τον Βινάλντουμ να βάζει τέσσερα γκολ. Οι «λιμανίσιοι» θύμισαν την ομάδα του παρελθόντος και με τη νίκη αυτή ξέφυγαν 6 βαθμούς από τη ζώνη των play out, ενώ την Γκρόνιγκεν πλησίασε στον πόντο όσον αφορά την απευθείας συμμετοχή στο Europa Leugue, η μεγάλη νικήτρια της ημέρας, Άλκμααρ.